Jako wytyczne dla niemieckiego wkładu w Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego zidentyfikowaliśmy pięć głównych tematów. Wszystkie oficjalne wkłady w SHARING HERITAGE związane z jednym z nich.
Europa: wymiana i ruch
„Wymiana i ruch: sieci akademickie są do tego predestynowane. Podczas Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zamierzamy wykorzystać transgraniczną wymianę wiedzy, aby bezpośrednio zapytać młodych ludzi o ich pomysły na uczestnictwo i zaangażowanie w pracę kulturalną w przyszłości.”
prof. dr inż. Dr Sabine Kunst
Prezydent Humboldta-Universität Berlin
Europa: regiony graniczne i spotkań
„Jeśli staniemy się bardziej świadomi stopnia, w jakim inne kultury odcisnęły piętno na naszym istniejącym dziedzictwie lokalnym, łatwiej będzie nam przyjąć nowe wpływy kulturowe w terenie”.
Janne Teller, autorka
Miasto europejskie
„Przyszły rozwój naszych miast i naszego społeczeństwa zależy od uznania i zrozumienia fizycznych osiągnięć przeszłości. Architektura naszych miast jest fizycznym zapisem naszych wizji kulturowych i społecznych oraz żywym dokumentem nieustannej sedymentacji tego, co praktyczne i artystyczne, monumentalne i przyziemne”.
Sir David Chipperfield
architekt
Europa: pamięć i nowe początki
„Dzisiejsze kryzysy można przezwyciężyć tylko wtedy, gdy Europejczycy zrozumieją, że mają wspólną historię i przeznaczenie oraz mają wspólne wartości kulturowe, i jeśli rozwiną tożsamość europejską, która nie ma zastępować tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej, ale uzupełniać i wzbogacaj go. Ten europejski wymiar jest również nieodłączną częścią nas”.
prof. dr hab. mnożenie. Hermann Parzinger
Prezes Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego
Europa: praktykowane dziedzictwo
„Każdego dnia korzystam ze wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego i każdego dnia potwierdza się mój pogląd, że pomimo regionalnych różnic w tradycjach muzycznych wszyscy pracujemy na tych samych zasadach”.
Harald Haugaard – muzyk / folkMiędzynarodowy festiwal muzyczny BALTICA