Najlepsi brokerzy online do rozpoczęcia inwestowania: Porównanie 2021

Inwestowanie to pojęcie, które przed laty było znane i stosowane w praktyce tylko przez nielicznych. Dziś, wraz z nadejściem nowych technologii, zarówno zakres produktów, do których możemy mieć dostęp, jak i narzędzia, które mamy do dyspozycji, znacznie się rozszerzyły, jak w przypadku brokerów online.

Jeszcze dziesięć lat temu jedynym sposobem na wejście na rynki finansowe było udanie się do oddziału banku i zawarcie umowy głównie na produkty, które bank sam sprzedawał, na warunkach, które nie były dostępne na każdą kieszeń. Obecnie każdy może uzyskać dostęp do świata inwestycji za pomocą kliknięcia przycisku lub bezpośrednio przez telefon komórkowy.

Chociaż jeśli chodzi o inwestowanie, konieczne jest posiadanie wystarczającej wiedzy finansowej i dokładne poznanie produktów, na które wpłacamy nasze pieniądze i jakie ryzyko podejmujemy. Obecnie dostępnych jest wielu brokerów online, którzy mogą nam pomóc w rozpoczęciu inwestowania w fundusze, akcje lub ETF-y.

Podpowiadamy, jakie są najlepsze platformy online do inwestowania i co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz odpowiedniego przeszkolenia, najlepiej skonsultuj się z doradcą finansowym, zanim postawisz wszystko na jedną kartę.

Jak wybrać brokera online?

kryptowaluty ranking top 10

Jest wielu brokerów online dostępnych dla wszystkich inwestorów. Jednak nie wszyscy są tacy sami, ponieważ oferują oni różne produkty do inwestowania, różne warunki, koszty lub narzędzia i zasoby. Dlatego przy wyborze brokera, który będzie za nas wysyłał zlecenia na rynkach, należy pamiętać o kilku kluczowych czynnikach:

Koszty brokera online

Chociaż są to platformy internetowe, których koszty są zwykle niskie, istnieje szereg prowizji, które są domyślnie we wszystkich inwestycjach, oprócz innych stosowanych przez samego brokera. W tym zakresie będziemy musieli przeanalizować koszty pobierane za sprzedaż i kupno aktywów (prowizja od kupna i sprzedaży), koszty powiernictwa (czyli kwoty pobieranej w zależności od liczby zakupionych przez nas aktywów), koszty prowadzenia rachunku papierów wartościowych (nie wszyscy brokerzy je pobierają), opłaty giełdowe (czyli to, co płacimy brokerowi za pośrednictwo) oraz ewentualne prowizje od dywidend lub wypłat.

Bezpieczeństwo

Przed wyborem platformy do działania na rynkach finansowych, należy zawsze sprawdzić, czy jest to regulowany broker upoważniony do działania w Polsce. Jeśli broker jest regulowany przez polski organ (KNF), będziemy musieli sprawdzić, czy znajduje się on na liście publikowanej przez ten organ. Jeśli jest to broker zagraniczny, z siedzibą w innym kraju, możemy również sprawdzić u regulatora w swoim kraju, ponieważ nawet jeśli mają siedzibę za granicą, mogą być upoważnione do działania w różnych miejscach.

Produkty

W zależności od stopnia naszej wiedzy na temat inwestowania, będziemy mogli korzystać z jednej lub drugiej platformy. Istnieją brokerzy, u których możemy kupić prostsze produkty, takie jak akcje, fundusze inwestycyjne czy ETF-y, podczas gdy inni dadzą nam również możliwość zakupu bardziej złożonych aktywów, takich jak kontrakty terminowe, warranty, waluty czy CDF-y.

Minimalna kwota na rozpoczęcie inwestycji

Innym czynnikiem, który będziemy musieli przeanalizować przed rozpoczęciem handlu z tymi brokerami jest to, czy możemy rzeczywiście z nich korzystać, ponieważ istnieją platformy, których minimalne kwoty do rozpoczęcia inwestycji są dla nas zbyt wysokie, jeśli dopiero zaczynamy.

Platforma

Ponieważ platforma będzie jedynym miejscem, w którym będziemy mogli dokonywać wszystkich naszych transakcji na rynkach finansowych, ważne jest, aby aplikacja lub strona internetowa była intuicyjna i łatwa w obsłudze oraz dostarczała nam informacji o rynku w czasie rzeczywistym. Obecnie, niektórzy z tych brokerów oferują możliwość wypróbowania darmowego demo platformy, abyśmy mogli zobaczyć, czy odpowiada ona temu, czego szukamy, czy też nie.

Opinie brokerów online

Inter Trader

To, że większość inwestorów korzysta z danej platformy, nie oznacza, że jest ona lepsza. Jednak jasne jest, że jeśli ma różne recenzje i są one w większości pozytywne, możemy zorientować się, jakie usługi oferują i czy jest to to, czego potrzebujemy.